6. Preperovanie

Sezóna preperovania je pre kanáriky ťažko skúšaným obdobím, pretože strácajú perie vypudením a nahradzujú ho novým perím cca v počte 2000 ks, ktoré postupne rastie na tele vtáka. Kanáriky preperujú raz ročne, zvyčajne koncom leta alebo začiatkom jesene. Zdá sa, že tento proces je čiastočne riadený „vnútornými hodinami“ a zvyčajne sa vyskytuje v správnom čase, ale vonkajšie faktory majú vplyv. Nesprávné odsledovaná sezóna môže mať nepriaznivý vplyv na zdravie vtákov. Ak váš kanárik preperuje v zime alebo na jar, skúste obmedziť deň na 8 až 10 hodín svetla a udržujte teplotu okolo 20-22 ° C. Svetlo s plným spektrom je tiež užitočné pri stanovovaní normálnych cyklov a podporuje fungovanie imunitného systému.

Stresové situácie môžu spôsobiť čiastočné alebo úplné spŕchnutie peria mimo sezóny. Strach (hluk, iné domáce zviera, pohybujúce sa), príliš vysoké teploty a príliš veľa svetla počas jesene a zimy, striedanie zimy, vlhka a tepla ( vetranie v bytoch počas zimy  dlhšie ako 30 min) sú častými príčinami preperovania. Váš Kanárik by mal dokončiť preperovanie za 6-12 týždňov. Počas tejto doby sa perie objaví uvoľnené a rozcuchané a môže byť necitlivé a menej aktívne ako obvykle; samci často prestávajú spievať, niektoré vtáky menej jedia a niektoré naopak sedia na kŕmidle a prekŕmujú sa. Toto je normálna reakcia na fyzický únik rastúceho množstva nového peria. Preperujúci vtáci sú tiež menej schopní uniknúť predátorom, a tak si inštinktívne udržiavajú menšiu aktivitu a vyhľadávajú tmavšie miesta.

Potrava a starostlivosť

Napriek tomu, že kanáriky sú menej aktívne, v priebehu obdobia preperovania stúpa potreba bielkovín a tuku (perie je 88 – 85% bielkovín). Vajecná zmes a aj  potrava zo semien bohaté na olej, ako napríklad niger, ľan a konope a občas malé živé alebo konzervované cvrčky a múčne červy sú dôležitým doplnkom stravy počas obdobia preperovania. Ak má nové perie vyzerať čo najlepšie, je nevyhnutná vynikajúca vyvážená strava a doplnky do kŕmiva.  Vtáky potrebujú vo svojej strave viac bielkovín, ako je obvyklé a jeden z najlepších spôsobov, ako to zabezpečiť je podávať im konope, ktoré je predovšetkým „superfood“ pre vtákov, ktorým poskytuje dokonalú rovnováhu medzi omega 3 a 6 mastnými kyselinami, množstvom stopových minerálov a množstvom bielkovín. Kúpeľnička s vodou by mala byť vždy k dispozícii a bude sa často používaná vtákmi počas tohto obdobia. Špeciálne upravené kúpeľničky so sprchou, alebo viac krát za deň rozprašovačom orosíme vtáky sú užitočné aktivity v suchých domoch ,alebo pri vtákoch u ktorých sa zdá, že dokončujú svoje preperovanie pomaly.

Preperovanie vedie k tomu, že vtáky sú nepokojné a neuspokojené. Je to pravdepodobne dosť nepríjemný, svrbivý proces, pri ktorom vták stráca jednu sadu peria a pučí mu nové. Počas preperovania  vtákov zvyčajne svoje správanie nejakým spôsobom menia. Vtáky vykonávajú viac úkonov s úpravou peria ako obvykle. Každé nové vyrastajúce perie má na špičke puzdro a pre správne otvorenie sa musí staré perie odstrániť. Vyžaduje si to veľa osobnej starostlivosti a tiché miesto, kde môže prebiehať predpríprava bez prerušenia.