2. Príprava na párenie

Samice:

Po tom, čo sme nechali samičky vylietať vo voliére v chladnom prostredí, kde sme postupne znižovali teplotu. Stačí 12 stupňov Celzia s možnosťou zníženia až ku hranici okolo 5 stupňov Celzia. Videl som aj chov v zime vo vonkajšej voliére, ale vtáky mali zálet s plusovou teplotou. Pamätajme pri tom na podávanie semien s vyššími hodnotami tuku!!. Prístup ku kŕmidlu počas 24 hod!!!.Odporúčam slabé osvetlenie voliéry počas noci.

Kontrolovať aspoň raz za 2-4 týždne ich kondíciu/množstvo tuku na tele, striháme pazúriky, kontrola nôh na šupinatosť, pokožky, omrzliny, kontrola zobáku/.

Približne 1 mesiac pred plánovaným začiatkom chovu začneme zvyšovať teplotu v chovnom zariadení, alebo presunieme samičky už do chovných klietok. Podávame vaječnú zmes s vysokým množstvom proteínov okolo 18%.

Typy vaječných zmesí ponúkaných firiem je veľa, alebo si pripravujete vaječnú zmes samostatne podľa vlastného receptu.

Predlžujeme dobu osvetlenia chovnej miestnosti postupne na 12 až 14 hod.

S vaječnou zmesou kŕmime samičky tak isto ako samce.

Samice sa dostanú oveľa skôr do chovnej kondície ako samce. Vieme to podľa vytrhnutého  prachového peria na bruchu samice. A začnú poletovať s pierkami alebo kúskami papiera v zobáku.

Podávame vápnik a vitamín D3. Min 7 dní nepretržite.

Veľmi dobre popísaný spôsob chovu má pán chovateľ kanárikov, p. Strnad Karol z Česka a odporúčam si prečítať jeho postup prípravy kanárikov do chovnej sezóny.

Ďakujem mu touto cestou osobne, že bol ochotný svoje skúsenosti zverejniť na: 

https://www.ifauna.cz/okrasne-ptactvo/clanky/r/detail/2856/muj-chov-kanaru-v-chladnejsim-obdobi/

 

Samci

sa do chovnej sezóny dostávajú dlhšie. Počas oddychovej fázy chovu ich nechováme až v takých nízkych teplotách ako samičky, ale ak nevieme oddeliť samcov do inej miestnosti, nie je to nič závažné, ale počítajme, že nástup do „toku“ v porovnaní so samičkami bude dlhší.

Samcom podávame to isté krmivo ako samičkám, môžeme pridať konope či už ako semeno, alebo dokonca jeho klíčky. Klíčky môžeme “vyrobiť” aj z iných semien/ repka, lesknica, fazuľa mungo/.

Pridávame do krmiva prípravky na podporu plodnosti. Ponuka na trhu je veľmi pestrá. Odporúčam sa poradiť u staršieho chovateľa, zájsť na klubovú výstavu alebo schôdzu chovateľov kanárikov.

Začiatkom chovnej sezóny zvýšiť postupne teplotu z 12 na 18 stupňov C a potom max. 22 stupňov C, vlhkosť vzduchu do 70% a svetlo postupne počas doby dvoch mesiacov zvyšovať až na 13-14 hod aby bol  dostatok času na vyvinutie semenníkov u samcov a dosiahli maximálnu plodnosť!

Samce začnú postupne viac a viac spievať. Odporúčam držať samce samostatne z dôvodu možnosti vzájomného útočenia na seba. Začnú presadzovať svoju dominanciu.

Pripustenie k samici sa môže odohrať aj trocha dramaticky. Samica bude útočiť na samčeka, treba pozorovať pár. Ak šarvátky trvajú niekoľko dní, odporúčam výmenu samca, alebo ešte niekoľko dní počkať(cca 3-4) a znova pripustiť toho istého samca. Prípadne ich oddeliť drôtenou prepážkou, aby na seba videli. Malo by postupne dôjsť k zharmonizovaniu páru.