5. Odstavenie mláďat

Odstavenie mláďat je chúlostivou záležitosťou v ich živote. Vtáky odstavujeme od chovného páru alebo od samičky ( ak chováme metódou kde ku samičkám pripúšťame jedného samca na viac samičiek), ak získa návyk samostatného kŕmenia čo do množstva a kvality.

Vtáky vypúšťame do vopred pripravenej voliéry. Zabraňuje to šíreniu mikroorganizmov, ktoré sú v opustenom hniezde. Pozorujme mladé vtáky a ak sa samé kŕmia 5-7 dní, odstavme ich. Ak sú z prvého hniezda, tak ich môžeme odstaviť aj predelením chovnej klietky drôtenou predeľovaciou stenou. Zabránime tým oškĺbavaniu vtákov samičkou, ktorá si chce vystlať ďalšie hniezdo. Takto ich rodičia prikrmujú cez túto drôtenú stenu. Poznám aj iné riešenie ak nemáte predeľovaciu mriežku. Na klietku zavesíte menšiu „baby“ klietku v ktorej už bude bidlo, kŕmidlo a napájačka na vodu. Dokrmovanie bude prebiehať podobne ako pri predeľovaciej stene.

POZOR! Ak necháme dlho dokrmovať mláďatá, nadobudnú zvyk na násilné kŕmenie rodičov a nebudú sa samostatne živiť.

Prax: Po tom ako sa mláďatá samostatne kŕmia ich odstavím predeľovacou stenou a ďalších 5-7 dní ich nechám v tomto priestore. Následne ich premiestnim do voliéry, kde vpustím aj dospelého samčeka, ktorý ešte občas dokrmuje a naučí mladé vtáky ako a kde sa nakŕmiť aj zo zásobníka, kde sa napiť a prípadne vykúpať. Po zalietaní mláďat ich preložíme do väčšej voliéry, ktoré majú rovnaké vybavenie a krmivo ako v predchádzajúcich klietkach.

Je dôležite strážiť počet vtákov vo voliére aby nedošlo k „preľudneniu“ vtákov a tým k zvýšenej možnosti rozvoja chorôb a vzájomným útokom.

Moja skúsenosť:

Chovná klietka objemu cca 0.07 m3 je dostatočná a tam budeme odchovávať mlade vtáky 3-5 ks v jednom hniezde.

Tomuto objemu sa približujú chovne klietky o rozmeroch cca 60x35x32 cm (dĺžka x výška x hĺbka).

Voliéra 2 x 1x 1 m znesie v pohode cca od 20-25 vtákov.

Pri väčšom počte dochádza k poškodzovaniu peria vtákov vzájomným napadaním alebo postupným olamovaním koncov pier na chvoste a krídlach z nedostatku priestoru pri lietajúcich manévroch a slabšie vtáky v hierarchií sú vytláčané z bidiel a kŕmidiel. Následne vtáky vyhľadávajú odpočinok na pletive kde si poškodia perie a nohy. Vtáky nebudú kvalitou zodpovedať pre výstavy a cenovo zaujímavý predaj.

Zdroj: http://www.pierrepiaf.fr/installations.html